Wazektomia – jak to działa na plemniki?

Wazektomia jest metodą antykoncepcji wybieraną najczęściej przez mężczyzn, którzy już mają dzieci i nie planują powiększania rodziny w przyszłości. Bezwątpliwie to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, przy czym jest stosunkowo bezpieczna i prosta. Na czym więc polega wazektomia i jak działa na plemniki?

Wazektomia jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Również w Europie wzbudza coraz większe zainteresowanie. W Polsce świadomość społeczna jest wciąż bardzo niska, wiele osób myśli, że wazektomia jest nielegalna. Jest to jeden z mitów, jakimi obrósł ten prosty (i w większości przypadków odwracalny w skutkach!) zabieg pozbawienia mężczyzny płodności. Na wazektomię najczęściej decydują się pary, które już posiadają dzieci i nie planują kolejnych w przyszłości, a jakie z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą stosować innych środków antykoncepcyjnych. Wazektomia coraz częściej wymieniana jest wśród alternatyw dla doustnej antykoncepcji hormonalnej, która w dużym stopniu obciąża organizm kobiety. Wiele pań nie może stosować tabletek antykoncepcyjnych, lista przeciwskazań jest długa, a na jej czele znajdują się chociażby problemy z krążeniem czy obecne lub przebyte choroby wątroby.

Co warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o wazektomii?

Pod pojęciem wazektomii rozumie się wykonywany w trybie ambulatoryjnym, niewielki zabieg chirurgiczny, którego istotą jest celowe doprowadzenie do niepłodności mężczyzny. Aby zrozumieć charakter zabiegu warto przypomnieć sobie podstawowe wiadomości z anatomii. „Nasieniowód ma długość około 50 cm i jest nieco grubszy od wkładu do długopisu, średnica wynosi około 3 mm, jednak wewnątrz szerokość światła to tylko 0,5 mm. Jego ściany są więc bardzo grube i dlatego możemy go wyczuć kciukiem i palcem wskazującym chwytając za powrózek nasienny u jego wyjścia z kanału pachwinowego” – wyjaśnia w rozmowie z portalem medonet dr Jan Karol Wolski, urolog.

Zabieg wazektomii polega na przecięciu nasieniowodów, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do nasienia. Co ważne, procedura ta nie pozbawia mężczyzny jego sprawności seksualnej. „Może on odbywać normalne stosunki płciowe z wytryskiem, tyle tylko, że w spermie nie będzie plemników” – dodaje dr Wolski. Co zatem dzieje się z plemnikami?

Niezależnie od wykonania zabiegu wazektomii, organizm absorbuje niewykorzystane plemniki. Zjawisko to występuje w trakcie dłuższego lub czasowego celibatu. Fakt przeprowadzenia wazektomii nie ma więc negatywnego wpływu na zdrowie mężczyzny, gdyż nasienie nie zawsze jest uwalniane z ciała nawet u panów, którzy nie poddali się zabiegowi. Po wazektomii więc jądra nie przestają wytwarzać spermy. Nasienie zostaje rozpuszczone, a następnie – w fizjologiczny sposób zaabsorbowane przez organizm.

Wazektomia – czy to naprawdę skuteczne?

Wazektomię uważa się za najbardziej skuteczną spośród dostępnych metod antykoncepcji. Jest wybierana przez pary, które poszukują wysoce niezawodnej oraz trwałej metody zapobiegania ciąży. Skuteczność wazektomii sięga powyżej 99,9 proc. Ważne jest natomiast, aby bezpośrednio po zabiegu przez pierwsze 2-3 miesiące stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Musi minąć pewien czas, aby sperma była wolna od plemników. Po wazektomii obserwuje się nieznaczność ilość plemników w nasieniu, dlatego lekarze zalecają, aby zabezpieczać się jeszcze przed okres odpowiadający około dwóm cyklom partnerki.

Chociaż wazektomia jest metodą, której skutki są możliwe do odwrócenia, nie w każdym przypadku jest to osiągalne, dlatego lekarze zachęcają, aby zabiegowi poddawali się mężczyźni, którzy są absolutnie pewni, że nie planują w przyszłości powiększania rodziny. Skuteczność rewazektomii ocenia się na od 40 do 70 proc. „Jest to bardzo skomplikowany zabieg wykonywany z użyciem specjalnego mikroskopu pozwalającego na zespolenie drobnych naczyń. Płodność po zabiegu może wrócić po roku. Czasem trzeba podawać pacjentowi sterydy, aby zdemobilizować przeciwciała” – tłumaczy dr Wolski.

Ceny wazektomii sprawdzisz tu: tourmedica.pl

Comments are closed.

  • los angeles

    Jeśli planujesz podróż do Los Angeles, musisz dowiedzieć się, co warto zobaczyć. Na początek La Brea Tar Pit jest światowej sławy miejscem kopalnianym. Jest domem dla ponad 3 milionów skamieniałości, w tym mamutów wełnista, tygrysów szablastozębnych i gigantycznych leniwców. Przez lata zwierzęta wędrowały potem zostały uwięzione i skostniały. To dało świetny obraz prehistorycznego obszaru miasta …Read More »
  • Kryteria przyznawania kredytu technologicznego

    Kryteria przyznawania kredytu technologicznego są bardziej skomplikowane od zasad udzielania innego rodzaju kredytów bankowych. Dzieje się tak z powodu tego, że jest on uruchamiany na wniosek właścicieli przedsiębiorstw chcących zajmować się wprowadzaniem innowacji podczas prac inwestycyjnych. Będą oni musieli przedstawić przygotowany przez siebie projekt kolejnych etapów działań mających na celu wypuszczenie do sprzedaży produktów mogących …Read More »
  • Floryda

    Floryda jest kochana przez turystów, ponieważ ma wiele atrakcji. To tutaj znajduje się Disneyland. Dostępne są cztery parki tematyczne i dwa parki wodne. To miejsce jest dla osób w każdym wieku, a zwłaszcza tych, którzy lubią cieszyć się życiem. Miejsce jest specjalnie uwielbiane przez dzieci. Dostępność pokoi oraz rabaty zależą od pory roku. Nie zapomnij …Read More »