Wazektomia – jak to działa na plemniki?

Wazektomia jest metodą antykoncepcji wybieraną najczęściej przez mężczyzn, którzy już mają dzieci i nie planują powiększania rodziny w przyszłości. Bezwątpliwie to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, przy czym jest stosunkowo bezpieczna i prosta. Na czym więc polega wazektomia i jak działa na plemniki?

Wazektomia jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Również w Europie wzbudza coraz większe zainteresowanie. W Polsce świadomość społeczna jest wciąż bardzo niska, wiele osób myśli, że wazektomia jest nielegalna. Jest to jeden z mitów, jakimi obrósł ten prosty (i w większości przypadków odwracalny w skutkach!) zabieg pozbawienia mężczyzny płodności. Na wazektomię najczęściej decydują się pary, które już posiadają dzieci i nie planują kolejnych w przyszłości, a jakie z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą stosować innych środków antykoncepcyjnych. Wazektomia coraz częściej wymieniana jest wśród alternatyw dla doustnej antykoncepcji hormonalnej, która w dużym stopniu obciąża organizm kobiety. Wiele pań nie może stosować tabletek antykoncepcyjnych, lista przeciwskazań jest długa, a na jej czele znajdują się chociażby problemy z krążeniem czy obecne lub przebyte choroby wątroby.

Co warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o wazektomii?

Pod pojęciem wazektomii rozumie się wykonywany w trybie ambulatoryjnym, niewielki zabieg chirurgiczny, którego istotą jest celowe doprowadzenie do niepłodności mężczyzny. Aby zrozumieć charakter zabiegu warto przypomnieć sobie podstawowe wiadomości z anatomii. „Nasieniowód ma długość około 50 cm i jest nieco grubszy od wkładu do długopisu, średnica wynosi około 3 mm, jednak wewnątrz szerokość światła to tylko 0,5 mm. Jego ściany są więc bardzo grube i dlatego możemy go wyczuć kciukiem i palcem wskazującym chwytając za powrózek nasienny u jego wyjścia z kanału pachwinowego” – wyjaśnia w rozmowie z portalem medonet dr Jan Karol Wolski, urolog.

Zabieg wazektomii polega na przecięciu nasieniowodów, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do nasienia. Co ważne, procedura ta nie pozbawia mężczyzny jego sprawności seksualnej. „Może on odbywać normalne stosunki płciowe z wytryskiem, tyle tylko, że w spermie nie będzie plemników” – dodaje dr Wolski. Co zatem dzieje się z plemnikami?

Niezależnie od wykonania zabiegu wazektomii, organizm absorbuje niewykorzystane plemniki. Zjawisko to występuje w trakcie dłuższego lub czasowego celibatu. Fakt przeprowadzenia wazektomii nie ma więc negatywnego wpływu na zdrowie mężczyzny, gdyż nasienie nie zawsze jest uwalniane z ciała nawet u panów, którzy nie poddali się zabiegowi. Po wazektomii więc jądra nie przestają wytwarzać spermy. Nasienie zostaje rozpuszczone, a następnie – w fizjologiczny sposób zaabsorbowane przez organizm.

Wazektomia – czy to naprawdę skuteczne?

Wazektomię uważa się za najbardziej skuteczną spośród dostępnych metod antykoncepcji. Jest wybierana przez pary, które poszukują wysoce niezawodnej oraz trwałej metody zapobiegania ciąży. Skuteczność wazektomii sięga powyżej 99,9 proc. Ważne jest natomiast, aby bezpośrednio po zabiegu przez pierwsze 2-3 miesiące stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Musi minąć pewien czas, aby sperma była wolna od plemników. Po wazektomii obserwuje się nieznaczność ilość plemników w nasieniu, dlatego lekarze zalecają, aby zabezpieczać się jeszcze przed okres odpowiadający około dwóm cyklom partnerki.

Chociaż wazektomia jest metodą, której skutki są możliwe do odwrócenia, nie w każdym przypadku jest to osiągalne, dlatego lekarze zachęcają, aby zabiegowi poddawali się mężczyźni, którzy są absolutnie pewni, że nie planują w przyszłości powiększania rodziny. Skuteczność rewazektomii ocenia się na od 40 do 70 proc. „Jest to bardzo skomplikowany zabieg wykonywany z użyciem specjalnego mikroskopu pozwalającego na zespolenie drobnych naczyń. Płodność po zabiegu może wrócić po roku. Czasem trzeba podawać pacjentowi sterydy, aby zdemobilizować przeciwciała” – tłumaczy dr Wolski.

Ceny wazektomii sprawdzisz tu: tourmedica.pl

Comments are closed.

  • Odżywianie wątroby

    Odżywianie wątroby jest bardzo ważne, aby można było na dłużej cieszyć w pełni zdrową i odpowiednio funkcjonującą wątrobą. Wobec tego wiele osób sięga po różnego rodzaju produkty służące odżywaniu i regeneracji wątroby. Tego rodzaju produkty mogą być kupowane w aptekach i drogeriach oraz w sklepach codziennych. W sklepach codziennych kupowane mogą być przede wszystkim różnego …Read More »
  • Zamawianie kostki brukowej

    Kostka brukowa może być wykładana na posesji oraz w przydomowym ogrodzie. Innymi miejscami wykładania kostki brukowej są okolice dużych bloków i szkół oraz różnego rodzaju lokali użyteczności publicznej. Trzeba przyznać, że wykładanie kostki brukowej w tych miejscach jest bardzo rozsądnym i praktycznym rozwiązaniem, jedynie od charakteru konkretnego miejsca zależy, kto zajmie się zamawianiem kostki brukowej.Read More »
  • Skąd się bierze trądzik?

    Leczenie trądziku jest dzisiaj bardzo powszechne. W gabinetach dermatologów można uzyskać fachową poradę, a kliniki medycyny estetycznej lub kliniki kosmetologiczne mają w swojej ofercie wiele nowoczesnych zabiegów, które wspomagają terapię anty trądzikową lub leczą pozostałości po trądziku, na przykład przebarwienia czy blizny. Co jest przyczyną podobnych problemów ze skórą? Jakie jest ich źródło? Na to …Read More »